„Muhteşem yüzyıl”, odc. 12, awans

Dałam się nabrać… byłam pewna, że Sułtan dowiedział się o uczuciu Ibrahima do Hatice, a tymczasem…

… sułtan chciał przetestować swego wiernego podwładnego i dać mu awans. Ibrahim przeszedł test i otrzymał awans na wielkiego wezyra.

A tymczasem w haremie walka Hürrem i Mahidevran zostaje przerwana przez Hatice. Ta cicha myszka okazuje się prawdziwą lwicą i wpada rozszalała do haremu i krzyczy na obie, co z balkonu obserwuje Valide i Daye. Valide jest dumna z zachowania Hatice, która staje się prawdziwą sułtanką. Hatice jednak w głowie tylko Ibrahim i powód dla którego tak naprawdę został wezwany przez Sułtana. Uspokaja się dopiero kiedy znów widzi go na swoim balkonie.

Tymczasem nauczyciel i przyszły mąż Hatice nadal ciężko choruje i mu się nie poprawia. Nawet mały Mustafa się martwi.

Na zgromadzeniu zostaje przedstawiony nowy wielki wezyr – Ibrahim. Ten rozwój sytuacji zupełnie nie podoba się pozostałym paszom. Ibrahim urodził się w Pardze i przeszedł na islam jako 5-6 letni chłopiec. To nie uchodzi, aby został awansowany tak wysoko… Tego jeszcze nie było. Pretensję są nawet wobec byłego wezyra, dlaczego ustąpił z pozycji. Całą rozmowę słyszy Ibrahim i bardzo mądrze odpowiada jednemu z generałów: obaj są równi sobie, bo obaj są sługami sułtana.

Hürrem jest zasmucona tym, że Ibrahim awansował, bo są sobie wrogami, a on wyraźnie rośnie w siłę.

Zbliża się również czas ślubu Çelebiego i Hatice, a po pałacu roznosi się wiadomość, że Çelebi choruje na gruźlicę i dni jego policzone. Mały Mustafa również pokasłuje czasem i traci apetyt, dostaję wysokiej gorączki. Plotka potwierdza się wraz z listem – gruźlica. Ale u Mustafy nadworna lekarka stwierdza jedynie przeziębienie. Sułtan spędza noc w jego komnacie, Mahidevran jest wniebowzięta.

Valide przestaje podobać się pomysł ze ślubem dlatego unieważnia zaręczyny, ale… Sülejman je podtrzymuje i obiecuje zrobić wszystko, aby wyleczyć Çelebiego. Co doprowadza Hatice do rozpaczy. Piri Paşa również rozmawia z Sülejmanem, ale nie podejmują żadnej decyzji odnośnie zaręczyn.

A tymczasem Wiktoria zaczyna działać, zabiera nóż zza swojego łóżka i… szykuje się do zamachu na życie Sülejmana, ale przeszkadza jej w tym Valide.

Hürrem szykuje się na noc z Sułtanem, który ją odwiedził… natomiast Sułtan posyła po Mahidevrani i obie spotykają się z Hürrem w hamamie. Mahidevran dumnie kroczy korytarzami prosto do komnaty, a Hürrem czeka w swojej komnacie na Sülejmana, który nie przychodzi. Do głowy przychodzi jej jeden z najgłupszych pomysłów, skoro Sułtan nie przyszedł, ona pójdzie do niego. I już stoi u drzwi, kiedy dobiega do niej Şümbül Ağa i oznajmia jej, że u Sułtana jest… Mahidevran.

3 thoughts on “„Muhteşem yüzyıl”, odc. 12, awans

  1. Hej, strasznie zaniedbalam oglądanie Mühteşem Yüzyıl… Koniecznie muszę się poprawić i nadrobić zaległości:p Ostanio natknęłam się na stare tureckie Popüler Tarih (2001), w którym znalazłam artykuł o Hürrem. Postać bardzo kontrowersyjna, co niektórzy historycy uważają nawet, że to jej działania, konspiracje i morderstwa przyczyniły się w dużej mierze do upadku znaczenia Imperium… Napisałabym więcej, ale nie chce zdradzać co się będzie działo!
    Dzięki za posty:)

    • Monika, nadrabiaj nadrabiaj 🙂 bo to nie „Moda na sukces”, tutaj akcja rozgrywa się szybko :D. Tak to prawda, ta Pani namieszała w historii i to poważnie… Pisz jeśli tylko masz ochotę, ja powinnam dostać nagrodę za spoilery roku 😀 pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s