Czas na PIKNIK !!!

Pamiętacie FOREIGNERS WORKING GROUP? Pisałam o tym kilka razy na blogu, a teraz pojawiło się logo po prawej stronie, które odsyła do strony FWG. W skrócie FWG to grupa społeczników, którą wspiera Urząd Miasta w Bursie w działaniach na rzecz zintegrowania cudzoziemców mieszkających i pracujących w Bursie.

Razem z Anyą – reprezentantką grupy i AS spędziłyśmy ostatni miesiąc na przygotowaniach do Pierwszego Wiosennego Pikniku Cudzoziemców w Bursie. Niektórzy mogli sami ocenić rezultaty.

Idea piknika powstała jeszcze przed Wielkanocą na dzień przed moim powrotem do Polski. Po powrocie spotkałam się z Anyą i Anso, ustaliłyśmy czego nam potrzeba i na kiedy i z drążącą ręką przekazałyśmy informację do Urzędu Miasta, zaklinając aby wszystko było na czas i tak jak chcemy.

Pierwszy schodek pojawił się, kiedy zobaczyłyśmy ohydny plakat. Był naprawdę ohydny, zrobiony na kolanie i na odwal, a do tego w ostatniej chwili. Ten który widzicie w roku i góry, to jest mój projekt jednej nocy, po tym jak zobaczyłam tamten. Niestety było na tyle późno, że udało się go wydrukować tylko w postaci ulotek wielkości A5 na kolorowej drukarce w urzędzie. I tak dobrze.

W międzyczasie wyniknął inny problem. Otóż Prezydentowi przestał się podobać pomysł nazywania tego oficjalnie „piknikiem”. Bo to nie wypada, żeby urząd sponsorował piknik, a on nie może publicznie powiedzieć, że pokrył koszty pikniku dla jednej z grup, bo zaraz każda grupa będzie chciała zorganizować piknik za pieniądze miasta. Jakby nie było miał sporo racji, ale z drugiej strony, jak nazwać inaczej piknik? Spotkanie? – Spotkanie już jest generalne i nikt nie przychodzi. Dzień? – To trochę za mały program, żeby nazywać to dniem, poza tym kto bierze jedzenia tyle co na piknik, jeżeli mówi się o dniu, itd, itp.

Stanęło na tym, że nie będzie gigantycznego banera na głównej ulicy, a tylko my wydrukujemy te plakaty-ulotki i rozniesiemy informację swoimi kanałami. Razem z Anso poświęciłyśmy więc sobotę, niedzielę, poniedziałek i wtorek po pracy, chodząc od szkoły do szkoły (mam na myśli prywatne szkoły angielskiego i innych języków), zostawiając ulotki i rozmawiając z nauczycielami, po angielsku i turecku. A Anya do ostatniej chwili ustalała szczegóły, żeby nie pojawiły się nieprzewidziane problemy. Pozostało tylko martwić się o pogodę.

Czas na piknik!

Przyznam szczerze, że w niedzielę obudziłam się ze stresem w żołądku: ile będzie osób, czy nie zacznie lać, czy wszystkiego dopilnuje miasto, itd. itp. Całe wydarzenie było ważne z tego względu, że pierwsze organizowane przez FWG. Dodatkowo nasze nazwiska firmowały tę imprezę. G przygotował dla nas śniadanko w domu, a ja przygotowałam wszystko na piknik: pierś z kurczaka (według przepisu Gosi), sałata, ogórki, papryka, ser, jajka gotowane, pomidory i oliwki w różnych kombinacjach, banany i pomarańcze. Zapakowani, wyruszyliśmy na piknik.

Co zobaczyliśmy na miejscu? Piękny zieloniutki trawnik, przygotowany tylko dla nas, otoczony naszymi pięknymi ogromnymi banerami, system nagłaśniający z przyjemną muzyką, małą kantynę z herbatą i kawą za darmo, i napojami w puszkach i przekąskami za drobne pieniądze, oraz plastikowe białe stoliki, krzesełka i kilka parawanów rozstawionych pomiędzy drzewami. Lepiej być nie mogło! Zobaczcie sami

ten baner miał w pierwszej wersji zawisnąć na głównej ulicy

a ten jest na stałe dla nas

stąd płynęła muzyka i napoje

a tak wyglądał nasz trawniczek

główny namiot z informacjami o FWG

w sumie przez piknik przewinęło się około 120-150 osób

trzy mózgi operacji: od lew. Başak, Cuneyt, Anya

a ja porwałam dziecko...

o tej Pani... to Kubuś z mamą Moniką

a my wdrapaliśmy się na szczyt wieży widokowej

Tak właśnie odbył się i zakończył Pierwszy Wiosenny Piknik w Bursie. A następnego dnia na stronach władz miasta i regionu ukazała się informacja prasowa po turecku, ale ja zamieszczę jej angielską nieoficjalną wersję. A tutaj wersja po turecku. Tam też znajdziecie zdjęcie grupowe, na którym jestem ja i G.

ANOTHER “FIRST” FROM THE BURSA CITY COUNCIL

Bursa City Council brought together nationals of other countries who are living in Bursa, at Merinos Park.

BURSA – The Foreigners Working Group, which operates under the Bursa City Council, brought together foreigners who live in Bursa for many different reasons.

About 130 People from 27 Countries, who live in Bursa for reasons such as business, family, and education joined the gathering which was held in Merinos Park. Foreigners had the opportunity to talk with each other in a relaxed, friendly way. At the picnic, which includes people from Czech Republic, Finland, Tunisia, Azerbaijan, Kazakhstan, Singapore, the Netherlands, Canada, China, Belgium, Brazil, Colombia, Australia, Albania, the United States, Iran, Afghanistan, France, Puerto Rico, Spain, United Kingdom, New Zealand, Poland , Uzbekistan, Kyrgyzstan, Germany and Russia , the events of the Bursa City Council and Foreigners Working Group were explained. Foreigners Working Group president, Anya Mckee from Australia, Izabela Szmit from Poland and Ann-Spohie Louwagie from Belgium, said they are very happy to be living in Bursa, and thanked the Bursa City Council for their organisation.

Bursa City Council President Mehmet Semih Pala said: “Again we have performed another “first” as example for Turkey. Bursa City Council will continue to organise local, national and international events.”

Foreigners Working Group president, Anya McKee said that this meeting was a big success for their working group. McKee expressed that, depite the unfortunate weather, everyone had a great time. “Foreigners and their families,who came to Bursa to work or get an education, have shared their experiences today at this picnic. New friendships were built up, and many espressed a wish that this event will become a tradition. As the Foreigners Working Group, we would like to thank the Bursa City Council for their support as they focus on addressing the needs, wishes and integration issues of foreigners who come to live in this city. The foreigners who attended the picnic appreciate the organisation and thank Bursa City Council President Mehmet Semih Pala and his personnel for all their efforts.”

Press and public relations management of branch

Chyba nie muszę nikomu mówić jak bardzo się cieszę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s