My tu na zachodzie…

a tymczasem na wschodzie trochę inaczej życie płynie…

Underage marriages are not a problem for public, report says 

Raport: Małżeństwa niepełnoletnich nie stanowią problemu publicznego.

Poniedziałek, 8 sierpnia, 2011
ISTANBUL- Hürriyet Daily News

According to the study, underage marriages do not pose a problem for the public. Hürriyet photo

Hürriyet photo

Ostatni raport komisji parlamentarnej ds równych szans kobiet i mężczyzn donosi, że wiele rodzin we wschodniej Turcji nie uznaje małżeństw zawieranych przez młodocianych za problem. Raport wskazuje również na to, że takie małżeństwa powodują przerywanie edukacji.

(…) 

Najnowsza wiadomość o tym, że 11 niepełnoletnich dziewczynek zaszło w ciążę we wschodniej prowincji Şanlıurfa wstrząsnęła opinią publiczną i skupiła uwagę na kwestii małżeństw wśród niepełnoletnich. Członkowie Komisji Parlamentarnej ds równych szans kobiet i mężczyzn oraz reprezentanci kilku pozarządowych organizacji spotkali się, aby przedyskutować raport.

Według badania małżeństwa wśród nieletnich nie są problemem publicznym. Takie małżeństwa zostały uznane za główny powód rosnącej liczby uczniów przerywających edukację nawet w wieku 11 lat.

To bardzo ważne, aby zapobiec błędnym interpretacjom religii, które wykorzystują tradycje, podsumowuje raport.

“Znaczenie, przyczyny i rezultat małżeństwa zgodnie z tradycją islamu powinny być jasno wytłumaczone dla opinii publicznej. W związku z tym powinniśmy ściśle współpracować z Biurem ds religii w Turcji” donosi raport. 

W ciągu ostatniego tygodnia 11 dziewczynek w wieku od 14 do 17 roku życia zostało zabranych do szpitala w/w prowincji, gdzie stwierdzono, że są w ciąży. Wszystkie dziewczynki były zamężne bez rejestracji ślubu cywilnego. W czasie gdy dziewczynki przebywały w szpitalu, ich partnerzy zostali aresztowani i oczekują na procesy.

“Powinno być również podkreślone, że ślub cywilny wypełnia wszystkie warunki, których ślub religijny wymaga”.

Większość rodzin, które zmuszają swoje dzieci do małżeństwa ma problemy finansowe. Raport sugeruje również wydłużenie obowiązkowego okresu edukacji do 13 lat, wliczając nauczanie przedszkolne.

Współautor – Yurdagül Şimşek z Daily Radikal.

_______________________________________________________________

Tylko jedno mi się nasuwa: ciemnogród! Ja wiem, że u nas też się dobrze dzieje w tej kwestii, w końcu Giertych po to szkoły kontrolował. Ja wiem, że w Anglii też jest niezła patologia w tej kwestii, bo coraz młodsze dziewczyny po ulicach z dziećmi spacerują, a na te dzieci to nie ma kto zarobić, bo tatuś co zarobi w Primarku to w pubie obok przepija. Ja to wszystko wiem, bo to widziałam, ale to co dzieje się na wschodzie to jest już zupełna patologia, w tradycję i religię pakowana. 

Nie rozumiem tylko, dlaczego Ci chłopcy czekają na proces… Przecież oni są tak samo ofiarami jak te dziewczyny. To że zrobili dzieci? A co mieli zrobić? Stać i się patrzeć? Przecież nastolatkom najbardziej hormony buzują, a starym przecież o to chodziło, żeby je pożenić to będzie spokój i wnuków zdąrzy dużo urodzić. Po po co ma iść do szkoły jeszcze czegoś się nauczy.

Dzieci rodzą dzieci, wychowują je jak nie obrażając zwierzaki, aby z domu, bo czego miałabym nauczyć skoro sama nic nie umiem. Koło się zamyka w momencie, kiedy każdy kto mógłby coś zmienić w tej chorej rzeczywistości wyrywa się stamtąd i przyjeżdża na zachód. Nawet nauczyciele, lekarze, wojskowi nikt tam nie chce jechać pracować, a muszą. Brat G jest nauczycielem angielskiego i na pierwszy kontrakt trafił pod Erzurum…

Dziwny ten świat gdzie potencjał finansowy mierzy się ilością dzieci, gdzie dziury w budżecie domowym łata się wydaniem dziecka zamąż, gdzie wartość córki mierzona jest ukrwieniem błony dziewiczej, a szczęście młodych po ślubie ilością otrzymanego złota od rodziny i gości. Ten świat istnieje gdzieś głęboko zakorzeniony w umysłach ludzi, jak go wyplenić?

One thought on “My tu na zachodzie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s