Tureckie koty

Jest takie powiedzenie, że jak czegoś jest tak bardzo dużo, że „można za psami rzucać”. Według mnie w Turcji kotów jest wystarczająco dużo, aby „móc nimi rzucać za psami”.

Gdzie nie spojrzysz tam kot, albo kilka kotów. Patrzą się trochę głodno, trochę dziko, ale ani głodne, ani dzikie nie są. W Turcji koty, w porównaniu do psów, mają raj na ziemi. A to za sprawą przypowieści.

Otóż jak wieść gminna niesie…

Prorok Mahomet miał kota o wdzięcznym imieniu Muezza i Mahomet bardzo kochał swego kota. Jedna z opowieści mówi o tym, że kiedy Prorok żył w Damaszku, przysiadł razu pewnego wraz ze swym kotem i wpadł w głęboką kontemplację. W tym czasie kot zasnął na płaszczu swego mistrza. Kiedy Mahomet zauważył to, odciął kawałek płaszcza, na którym spał kot, aby nie wyrwać ze snu swego ulubieńca wstając z miejsca. Muezza podziękował swemu mistrzowi i naprężyła grzbiet do głaskania. Mahomet pogłaskał kota 3 razy, zapewniają mu tym samym miejsce w raju  oraz to że zawsze spadnie na 4 łapy.

Zgodnie z inną legendą Mahomet dotknął czoła kota i dlatego na ich czole widnieje coś na kształt litery „M”. Przyjrzyjcie się kotom… Co ciekawe ta sama historia istnieje w kulturze Chrześcijańskiej, ale za czyją sprawą pojawiło się „M” na czole kota? Oczywiście w tym wypadku za sprawą Marii.

Jest też inna wieść, która nawiązuje do przypowieści o Arce Noego…

Mahomet opowiadał historię o tym, że Noe zabierając na arkę po parze stworzeń każdego gatunku, nie znał jeszcze udomowionych kotów. W tym czasie szczury i myszy zaczęły się namnażać i wyjadać zapasy żywności. Noe zapytał lwa o radę. Lew rozmyślał i rozmyślał i kichnął… a wtedy dwa małe koty wyskoczyły z jego nozdrzy. Koty zaczęły polować i liczba myszy i szczurów raptownie zmalała, a te które przetrwały pochowały się po dziurach i nigdy już nie wyszły do ludzi. W wersji Mahometa to Bóg nakazał lwu kichnąć.

Natomiast przypowieść perska opowiada o dwóch myszach, które poszły szukać sprawiedliwości u starego kota. Nie mogły się dogadać w sprawie podziału kawałka zdobytego sera. A stary i sprytny kot podzielił kawałek na dwie nierówne części, umieścił na wadze i stwierdził, że nie ma równowagi. W zawiązku z tym od większego kawałka odciął kawałek i połknął. Tym razem drugi kawałek był za ciężki, więc odciął część tego kawałka i znów połknął. Powtarzał tę czynność, aż na wadze został jeden kawałek. Kot połknął i ten kawałek, podsumowując: A to moja zapłata.

Takie to były trzy historyjki o kotach. A teraz zapraszam do galerii.

kot śmietnikowy

kot obserwujący

kot Garfield

czarny kot

kocie trojaczki

kocia mama z brzdącem

kot (pod)stołowy

kot odbicie lustrzane

kot drugoplanowy

koty grupowe

koty pod wpływem

kot chodnikowy

kot uprany w Perwollu

kot przyczajony

kot oczekujący

kot kwiatowy

kot w areszcie domowym

kot killer

Reklamy

6 thoughts on “Tureckie koty

 1. Pamukowa powieść o Stambule głosi, że kiedyś to psy – tak jak aktualnie koty – były plagą Stambułu …gdzieś je rzekomo wywożono, co na nic się zdało. Aktualnie ustąpiły miejsca kotom
  Podsumowując; czy tam nikt nie słyszał o kastracji zwierząt?

  PS – mam alergię na koty, więc ten element stambulskiego krajobrazu nie powiem żeby mnie zachwycał, na dodatek są wybredne, nawet kiełbaski z kumpiru nie tykają… pfff też coś 😐
  Aczkolwiek o kotach słyszałam 2 ciekawe stwierdzenia:
  „Na miłość kota trzeba sobie zasłużyć”
  „Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, KOT Z POGARDĄ, a świnia jak na równego sobie”

  PS 2 – Opisy genialne, mój faworyt: KOT UPRANY W PERWOLU !!!!!!! 😀

  • bardzo ładne uzupełnienie o kolejne przypowieści i powiedzenia, dziękuję 🙂
   teraz jak patrzę na te moje koty, to „czarnego” nazwałabym „Radememes”, a tego „kwiatowego” „podlewanym” 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s