Spacer nad Bosforem

Co pomyślelibyście, gdybyście przechadzając się nad Bosforem zobaczyli taki obraz…


Taaak… naprawdę ciekawi mnie jakie macie myśli? Przerażenie? Śmiech? Na pewno 10 kobiet w czarnych hidżabach, to nie jest widok do którego przywykliśmy od urodzenia. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy zobaczyliśmy reakcję Turków…

Otóż wyobraźcie sobie, że oprócz mnie, zdjęcia pstrykali prawie wszyscy, którzy przechodzili tędy z aparatami, telefonami komórkowymi. Rekord pobiło dwóch chłopaków, z których jeden ustawił się na tle tych kobiet, podparł pod boki, a drugi zrobił mu zdjęcie. Pewnie kolejnego dnia to zdjęcie znalazło się na jego profilu Facebook. To brzmi niewiarygodnie, i my też jak to zobaczyliśmy to wybuchnęliśmy gromkim niepohamowanym śmiechem.

____________________________________________

A teraz zastanówmy się z drugiej strony… Kim są te dziewczyny? Najprawdopodobniej są pochodzenia arabskiego i przyjechały na wakacje „zaszaleć” nad Bosforem. Nas – kobiet wychowanych w innych warunkach i kulturze – taki obraz wcale nie zachwyca. Ale patrząc ze strony kobiet z takiego kręgu kulturowego, „wyrwanie się” nad Bosfor może być przygodą życia. I tak są w uprzywilejowanej pozycji, bo nie ma obok nich mężczyzny.

Wierzcie mi lub nie, sytuacja w Turcji zmienia się dość szybko. I odkąd tu jestem do dziś odnoszę wrażenie, że kobiet w chustach jest na ulicach coraz więcej. Ktoś zapyta: co to za zmiana? Taka, że jeszcze do niedawna takie kobiety siedziały w domach, a teraz wychodzą na kawę, albo spacer nad Bosforem z koleżankami.

Oczywiście w porównaniu do sytuacji kobiet w Europie, sytuacja kobiet w Turcji i innych krajach muzułmańskich nadal nie wygląda ciekawie, i pewnie długo jeszcze się nie zmieni. Najważniejsze, aby zmieniała się mentalność ludzi, a młode pokolenia miały otwarte umysły. Sama Turcja na tle świata arabskiego wypada naprawdę dobrze. Gdyby oddzielić zachód kraju od wschodu, byłoby jeszcze lepiej..

Przede wszystkim jednak należy zadać pytanie samym muzułmankom, czy chcą tego „zachodniego smaku wolności”, bo może się okazać, że uszczęśliwiamy je na siłę. W końcu to islam nadał im prawa w społeczeństwie i ciągle można spotkać młode dziewczyny, które zamieniają jeansy na hidżab.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s