Kıyıköy, czyli „wieś na wybrzeżu”

Jest taka wieś. Ponad 100 km od Stambułu, po europejskiej stronie, na wybrzeżu Morza Czarnego. Ta wieś kiedyś nosiła nazwę Midye i od tamtego czasu chyba niewiele się zmieniło.

Życie w wiosce płynie powoli i bez uniesień. Ludzie żyją z rybołówstwa i leśnictwa, a latem z drobnej turystyki. Wioska znajduje się w pięknym otoczeniu: od północy morze z plażami i klifami, a od południa lasy, do tego dwie rzeki okalające wieś. Ludzie znają się i witają codziennie. Mężczyźni przesiadują w „çay evi” i naprawiają Turcję i świat popijając herbatę i grając w tavlę. Dzięci dręczą koty i psy na ulicach albo pędzą oponę patykami z górki, a inne pomagają rodzicom w domu, lub w połowach ryb. Starsi ludzie przesiadują w domach przy otwartym oknie. Pary wychodzą raz na jakiś czas na obiad do jednej z trzech restauracji. A dywany spokojnie suszą się na dachach domów.

Do takiej właśnie wioski wybraliśmy się 1. maja, który jest świętem również w Turcji. I tak spędziliśmy bardzo udane popołudnie z przepyszną świeżą rybą na obiad i grą w tavlę.

Na koniec zobaczyliśmy też stary monastyr wykuty w skale. Midye było kiedyś biskupstwem, ale podczas podbojów muzułmańskich biskup musiał opuścić terytorium i nosił nazwę biskupa na terenach zajętych przez niewiernych – episcopus in partibus infidelium. Obecnie monastyrem zajmuje się lokalny Cygan ze swoją rodziną, który pewnie nocami kopie posadzki w poszukiwaniu skarbów.

Ostatnie zdjęcia przedstawiają rodzinę z Syrii (wiemy to po rejestracji w samochodzie), która prawdopodobnie dojechała aż tu, nie chcąc wracać do kraju szarpanego rewolucją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s