Księżyc i gwiazda

Określenie flagi tureckiej to „ay yildiz”, czyli „księżyc gwiazda”. Czy zastanawialiście się, skad wział się taki a nie inny układ półksiężyca i gwiazdy na fladze tureckiej? Ja już wiem… Chodźcie to Wam powiem.

*** Legenda z bitwy pod Kosowem ***

Za czasów panowania Murada II doszło do drugiej bitwy pod Kosowem. Bitwa trwała od 17 do 20 października 1448. Po przeciwnej stronie wojsk osmańskich stanęły wojska węgierskie i wołoskie pod wodza Jana Hunyady’ego. Bitwa okazała się zwycięska dla Turków i otworzyła im drogę do podboju Bałkanów. W naszej historii znana jest jako bitwa na Kosowym Polu.

Ale do rzeczy, co ma wspólnego bitwa z flaga?

Otóż po tej bitwie sułtan Murad II przechadzał się po polu bitewnym zaścielonym trupem dość gęsto. I kiedy tak przechadzał się w nocy, zobaczył ciało jednego ze swoich kamratów, z którego wyciekajaca krew utworzyła czerwona kałużę. A w tej kałuży odbijał się półksiężyc i gwiazda Wenus. Sułtan zauroczony tym widokiem (w takim stopniu jak tylko można być zauroczonym widokiem trupa w kałuży krwi) kazał ten widok przelać na pergamin i upamiętnić go.

*** Legenda o śnie ***

Inna legenda o powstaniu flagi mówi o śnie, który przydarzył się pierwszemu władcy imperium osmańskiego (nie mogę doszukać się o kogo chodzi, ale zapewne chodzi o Orhana, Osmana, albo nawet samego Ertuğrula). A tenże pierwszy władca imperium miał sen i w tym śnie, światło na kształt księżyca i gwiazdy uderzyło z jego klatki piersiowej.

***

Jest taki czas w roku, kiedy taki sam półksiężyc i Wenus sa widoczne na tureckim niebie. Kilka dni temu kiedy wracałam do domu, spojrzałam w niebo i zobaczyłam dokładnie to samo co zobaczył sułtan Murad II na niebie i to co zobaczył władca w swoim śnie. To była magia chwili.

Reklamy

One thought on “Księżyc i gwiazda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s