Przygotuj się na wypadek trzęsienia ziemi!

Dziś temat bardzo (po)ważny! Turcja leży na terenie bardzo aktywnym sejsmicznie. Nie da się tego uniknąć, ani temu zaprzeczyć, ani udawać, że tak nie jest. Możemy natomiast się do trzęsienia ziemi przygotować. Jak? Oto zestaw prostych rad.

Wiem, że wielu z was przeraża fakt występowania w Turcji trzęsień ziemi. Mnie też ten fakt przeraża… Jedno trzęsienie ziemi przeżyłam, co prawda nie było silne i dość daleko, jednakże uczucie ruszającej się kanapy pod pupą i widok poruszających się drzwi do najprzyjemniejszych nie należą.

Tutaj możecie ze szczegółami zobaczyć z jaką częstotliwością i siłą trzęsie się ziemia w Turcji… albo może lepiej nie patrzcie… bo to wygląda jakby w Turcji nie dało się zjeść śniadania, bo herbata się ze szklanek wylewa.

Lepiej będzie jak wczytacie się w to co przygotowałam i zamieściłam poniżej. W porozumieniu z Polakami żyjącymi w Stambule i okolicach opracowałam zestaw na wypadek trzęsienia ziemi, który sama muszę wdrożyć w życie w najbliższym czasie. Przygotowałam też kilka zasad, zgodnie z którymi powinno się zachować w trakcie trzęsienia ziemi. Zastrzegam, że postępowania takie nie daje 100 % gwarancji na nic, ale całość przedyskutowałam z G, który na wypadek trzęsień ziemi był i jest szkolony, a cały materiał jest przygotowany w oparciu o materiały „Los Angeles Fire Department Earthquake Preparedness”.

Informacje na wypadek trzesienia ziemi

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania w tej sprawie, zapraszam do komentowania! – uważam, że to ważny temat i powinno się o nim mówić, po to aby wiedzieć.

P.S. Jeżeli prowadzisz bloga, stronę, masz krąg znajomych, którzy mieszkają na terenie sejsmicznym rozpowszechnij informację na temat tego co należy robić i jak się przygotować.

3 thoughts on “Przygotuj się na wypadek trzęsienia ziemi!

 1. Bardzo fajny artykuł, dobrze że ktoś pamięta o takich zdarzeniach i stara się być na nie przygotowanym. Biorąc pod uwagę fakt że prowadzę stronę o podobnej tematyce pozwoliłem przejrzeć sobie schematy zachowania. Jedyny schemat do którego można mieć lekkie zastrzeżenia to zachowanie w pociągu/w metrze. Może się zdarzyć że potrzęsieniu ziemi załoga metra/pociągu nie będzie w stanie przeprowadzić akcji ewakuacyjnej (np. na skutek utraty przytomności, śmierci, szoku etc.). Niestety ale zdarzały się już sytuację, w których ludzie biernie czekając na instrukcję umierali. Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach bierność oznacza śmierć.

  • Dziękuję.
   Według mnie to do każdego z tych schematów można się przyczepić…, bo nigdy nie można przewidzieć jak potoczy się sytuacja w trakcie/po trzęsieniu ziemi.
   Nawet zatrzymanie samochodu przy drodze może być złym pomysłem.
   Te schematy są raczej oparte na logice i proporcjonalności występowania takich przypadków.
   Druga kwestia jest taka, że taki materiał jest przygotowany głównie po to, aby zapobiec panice, której wiele osób daje się ponieść w czasie takich wydarzeń.
   Np. w czasie jednego z trzęsień ziemi w Turcji, zdaje się że tego w Kutahya półtora roku temu, jedyną ofiarą była osoba, która w czasie trzęsienia ziemi wyskoczyła przez okno. Ale z drugiej strony nikt nie napisał w instrukcji – Nie skacz przez okno, bo znów z innej strony, ktoś może mieszkać na parterze i wtedy ewakuowanie się przez okno, czy balkon wcale nie jest złym pomysłem.

   Uważam, że warto o tym pisać i informować, żeby zwrócić ludzką uwagę na takie zjawisko i uczulić na pewne zasady postępowania.
   Pozdrawiam i mam nadzieję, że poruszyłeś ten temat także u siebie na stronie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s