Muhteşem yüzyıl, odc. 72, tajemnice

Najważniejsza informacja… kto wszedł do komnaty, gdzie leżała otruta Firusa? No kto? 

Do komnaty wchodzi Nigar Kalfa… I sugeruje, żeby zostawić Firusę w komnacie, zanim ktoś wejdzie. Przez chwilę sługa chce, wyrzucić Firusę i skręcić kark Nigar, ale rozmyśla się i Firusa budzi się z uśpienia. Nigar informuje Hurrem, że Firusa żyje i to nawet lepiej dla Hurrem, bo przecież będzie jasne, że to Hurrem maczała w tym palce. Nigar zarzeka się, że służy tylko i wyłącznie Hurrem, bo Hurrem oczywiście zadowolona nie jest z tego, że Firusa nadal żyje.

Ibrahim daje radę w końcu radę okiełznać Hatice i zdaje się, że pogodzą się. A Nigar udaje się do Hatice i opowiada wszystko co zaszło poprzedniego wieczoru. Podwójny szpieg.

Firusa w międzyczasie wtargnęła do komnaty Hurrem i oznajmia jej, że jeżeli jeszcze raz Hurrem usiłuje ją zabić to będzie koniec jej samej. A Hurrem mówi to co musiała powiedzieć… że jeżeli tylko by chciała śmierci Firusy, to ta na pewno nie stałaby przed nią w tym momencie.

Mustafa wydaje decyzję o zabraniu Heleny do swojego haremu… Idzie w ślady tatusia, historia zatacza koło i znów będą się kobiety nienawidzić…

Sułtan natomiast wybiera się w przebraniu na posiedzenie sędziego, który wyrokuje o różnych sprawach, aby sprawdzić jak działa wymiar sprawiedliwości. W Turcji Suleyman nazywany jest Kanuni, czyli tym który ustanowił prawa. A więc dzieję się i w serialu rzeczywistość historyczna.

Mihrima oświadcza ojcu, że nie chce jechać do pałacu letniego z ojcem, bo jedzie z nim Firuse. Hurrem nie chce jechać i Mihrima oznajmia, że ona woli zostać z matką. Sułtan pod wpływem córki zmienia decyzję i zabiera do pałacu Hurrem i dzieci.

Po Helenę przyjeżdża orszak szehzade Mustafy. A ona w ryk, bo przecież nie ma pojęcia, że jej ukochany Mustafa, za którym poszłaby w ogień to szehzade młody.

Do Firuse przychodzą goście… Hurrem, Nigar i dwie inne służki, przychodzi również Sumbul i dwóch służących ze sznurem. Hurrem cytuje słowa Firusy, kiedy ta jej groziła. To fenomenalne z jaką finezją grają Ci aktorzy, czy naprawdę wtedy to wszystko było na porządku dziennym. Im więcej takich filmów oglądam tym bardziej się w tym utwierdzam. Jak domyślacie się Firusa zawisa na belce od baldachimu w haremie.

***

Wcześniej Hurrem myli Hafife Hatun i ta jedzie do Hatice, która szybko domyśla się, że chodziło o to, żeby nie było nikogo w pobliżu Firusy. Cały pałac zostaje postawiony na nogi w poszukiwaniu Firusy, a ona siedzi jak ta bida i patrzy się w podłogę.

Ale kocica z niej prawdziwa, bo znów przeżyła, a pół Turcji już myślało, że po niej. Cóż się wydarzyło? Sługa odciął sznur, a Hurrem cedząc gorzkie słowa podeszła do niej z buteleczką trucizny. Firusa oczywiście nigdy o tym wydarzeniu nikomu nie piśnie słowa.

A tymczasem Mustafa spędza noc z nową Hatun – Heleną, która jest niezmiernie zdziwiona, a później rozgniewana, tym że Mustafa to szehzade. Następnego dnia Fatma pojawia się u Mahidervan ze skargą na twarzy, bo Mustafa ma nową. Mahidevran postanawia dać szkołę młodej, kiedy Heleną chce mieszkać z Mustafą w jednym pokoju (!!!) Phi! Tego to jeszcze nie było w pałacu.

Do Hatice przyjeżdża Hurrem oznajmić jej, że widziano Ibrahima razem z Nigar, jak chce to może pojechać w to miejsce i ich zobaczyć. Oczywiście Ibrahim i Nigar są tam gdzie powinni być i nadjeżdża Hatice. Nigar oznajmia, że wychodzi za mąż za jednego z Paszów. Ale Hatice koniec końców nie jedzie we wskazane miejsce. Nie chcę przekonać się czy Ibrahim nadal spotyka się z Nigar, boi się prawdy.

Sułtan odwiedza Firusę w komnacie, a ta celowo odsłania szyję z widoczną blizną, którą oczywiście zauważa Suleyman. Ale jest środa i Hurrem szykuje się na noc do Sułtana. A tymczasem Sułtan wezwał Firusę i już po Hurrem – zagotowana. Rozgoryczona wraca do komnaty i sięga po truciznę, którą trzymała dla Firusy. I wtedy wchodzi Hafifa Hatun i wytrąca jej z dłoni fiolkę. Ta Hafifa Hatun, która wbijała jej szpile raz po raz, przejęła się losem młódki i ratuje ją w najważniejszym momencie.

Helena narzeka, że smutno jej bez rodziny i bez świata w pałacu, że chciałaby wyjść czasem na zewnątrz. To ewidentnie nie jej świat.

Hatice i Ibrahim wzywają Nigar, aby przedstawić jej jej przyszłego męża – Ruslemana. Przychodzi oznajmić to Hurrem.

Nadworna lekarka przemyka się lasem w jakimś nieznanym celu, a za nią pomyka Sumbul Aga. Gdzież on dotarł? Oczywiście… do kryjówki, w której przetrzymywana jest córka Nigar i Ibrahima… Wiedziałam, że ta mała urodziła się żywa.

Reklamy

One thought on “Muhteşem yüzyıl, odc. 72, tajemnice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s