Muhteşem Yüzyıl, odc. 87, kota nie ma… a myszy

Suleyman na wyprawie razem z nim Mehmet i Selim. A Mustafa jedzie na Stambuł zdobyć tron. Oto jakie tragedie dzieją się jak tylko nie obejrzę jednego odcinka.

Sah Sultan proponuje, aby dwóch synów, Beyazyd i Cihangir, Hurrem zostało po opieką Sah, bo ona za Mahidevran ani Hatice ręczyć nie może. Ale Hurrem w takim momencie nie ufa nikomu. Nie wiadomo kto przyjaciel, kto wróg. I nie chce oddać chłopców. W końcu tylko synowie mogą jej zapewnić pozycję. Sah nalega mówiąc, że daje jej czas do jutra, a jutro i tak dzieci będą pod jej opieką.  Sumbul Aga wysyła listy do Suleymana, ale wieczorem okazuje się, że posłaniec z listami został zamordowany.

Hurrem rano wysyła synów z Dianą i innym sługą do tajemnej kryjówki, ale w drodze chłopcy zostają porwani. Sługa wraca z tą tragiczną informacją do pałacu, a Diana śledzi porywaczy. Hurrem dowiedziawszy się gdzie są jej dzieci jedzie z oddziałem wojowników. A tam spotyka kogo? Samą Sah Sultan, która odesłała dzieci do pałacu. A-aaa! Co to ma znaczyć? To wszystko zaplanowała Sah.

Biedna Afifa Hatun boi się o swoją głowę, przecież jeżeli to co się działo dojdzie uszu Suleymana to on każe ją wyrzucić z haremu, bo to ona jest odpowiedzialna za bezpieczeństwa podczas, gdy nie ma Suleymana.

Tymczasem na froncie Suleyman, Mehmet, Selim są świadkami ścięcia głowy jednego z wojowników. Powód? Nieistotny. Ważne co się wydarzyło. Otóż młody Selim okazał słabość jako wojownik i… na widok ściętej głowy porzygał się, ku zgorszeniu Suleymana.

W tym czasie Hurrem informuje Hatice posłańcem co zamierza zrobić Sah Sultan i jej mąż obecnie członek divanu za Ibahima. Hatice przybywa do Stambułu i po rozmowie z Hurrem udaje się do swojego starego pałacu, a tam zastaje Sah Hatun na włościach. I jest wściekła, że Sah tak po prostu zamieszkała w jej pałacu. Dodatkowo znajduje skrzynię z rzeczami Ibrahima, w której znajduje list adresowany do Ibrahima a napisany przez Sah. Sah od razu zaprzecza, że to ona napisała i zrzuca całą tę inscenizację na Hurrem. Wzywa sługę i każe odwieźć Hatice do pałacu. A Hatice odpowiada jej, że to Sah ma się wynieść z jej pałacu, albo ona ją wyrzuci.

***

Afifa Hatun zabiera Hatice do podziemi gdzie złożone są wszystkie meble z ich pałacu. I Hatice zarządza wniesienie mebli do pałacu i przygotowanie pałacu tak jak to było za jej panowania. A Sah składa wizytę Hurrem. Rozmawiają sobie o, nazwijmy to, planowaniu kariery. Sah tłumaczy Hurrem, że zdobycie pałacu jako matka Sułtana nigdy nie przychodzi łatwo, to musi być okupione krwią…

To znów Hurrem składa wizytę Sah. Sah pakuje się i wyprowadza z pałacu. A w tym czasie Diana będąc w zmowie z Sah próbuje pozbyć się Nazli Hatun, opiekunki Cihangira. Nie udaje jej się, następny przychodzi wierny sługa Sah pod pretekstem podania lekarstw Cihangirowi, a następnie więzi Nazli Hatun na polecenie Sah. Sah chce wiedzieć kto włożył list do skrzyni? I czy to była jej robota? I Nazli wszystko wyśpiewała…

Hatice nie wie komu wierzyć, ale nadal chce, aby Sah opuściła jej pałac. Sah przekonuje Hatice, że jej wyprowadzka tylko ucieszy Hurrem, i lepiej jeżeli zostanie w jej pałacu do czasu powrotu Suleymana. Potem się wyprowadzi.

Tymczasem młody Selim szkoli się w walce szablą. Całość obserwuje Suleyman i nie pobłaża młodemu. Podczas jednej z wycieczek młody Mehmet zostaje lekko ranny, ale Bali Bey zachwala jego umiejętności na polu walki. A młody Selim wszystko słyszy i jest bardzo zazdrosny, jeszcze gotów z zemsty zrobić coś głupiego… ech te dzieciaki.

Do pałacu w Manisie przybywa Signora Gabriela, przybyła z Genewy, cała jej rodzina związana jest z handlem dobrami różnymi. W Smyrnie ma posiadłość, jej mąż zmarł, mieszka tylko z synem. I przyjechała na skargę, bo pewnego razu osmańscy korsarze napadli na jej flotę i zniszczyli dobra i musiała sprzedać dobra po niższej cenie i jest stratna.

A do pałacu Hatice przybywa Saliha Hatun z Manisy. Ma być jej najbliższą służącą.

Suleyman pisze list do Hurrem… Eh gdybym ja tak dostała choć jeden list z frontu, taki romantyczny, mógłby być chociaż z fraszką… nie musi być żadnego poematu… Ey benim canim…

Suleyman odstępuje od oblężenia i postanawia wracać. Co powoduje jego decyzję? Przechadza się po swoim obozie i oglądając sytuację dochodzi do smutnych wniosków. Nocą śni mu się Ibrahim i to jak założyli, że zdobędą Rzym. Śni mu się jeszcze krew na rękach.

Gabriela przechadzając się po pałacu w Manisie zauważa, że wszystkie panny są takie piękne na dworze księcia. Mahidevran informuje ją, że są tu po to, aby księciu było miło. Bo przecież tu jest harem księcia, co wzbudza małe zdziwienie w oczach Gabrieli. W końcu udaje jej się porozmawiać z Mustafą o jej problemach. A ten obiecuje naprawić jej szkody w zgodzie z prawami jakie obowiązują w imperium.

Suleyman wraca do pałacu i jak zwykle czekają go niespodzianki i supełki do rozwiązania. Listy wysyłane cichaczem, podstępy i inne. I Hurrem, która zawsze skarży na kogoś, bo podniesiono na nią rękę pod jego nieobecność. Sułtan wzywa Sah i pyta co ma znaczyć wiadomość o tym, że Mustafa szykował się do przejęcia tronu.

A Hatice, Gulfem i Nigar knują nowy plan przeciwko Hurrem, tym razem chodzi o Mihrimę i Balibeya. Nigar idzie do Hurrem i opowiada jej, że na własne oczy widziała jak Mihrima spotyka się z Balibeyem. Hurrem udaje się do jednego z domków letniskowych, gdzie rzekomo jest Mihrima. A tam czeka na nią Hatice głodna zemsty. I pyta czy pamięta jak życzyła jej śmierci… Teraz przyszedł czas na Hurrem. Po to była potrzebna Saliha Hatun, która przygotowała dziwny roztwór, podchodzi Hurrem od tyłu i Hurrem fik i leży… Budzi się w swojej komnacie z Sumbul Aga i Dianą nad głową… I nic nie pamięta.

Reklamy

6 thoughts on “Muhteşem Yüzyıl, odc. 87, kota nie ma… a myszy

 1. Mustafa i Gabriela beda na bank miec romans 🙂
  Zdaje sie, ze Mihrimah dostala kosza od Malkoçoğlu. Powiedzial, ze owszem dostal jej list na froncie, ale nie zdolal odpisac i dal jej tym chyba do zrozumienia, ze nic z tego…

  • Doğru söyleyorsun 😀
   Mustafa i Gabriela to będzie coś 🙂 może nie skończy się na samym romansie w końcu ona jak zrozumiałam młoda wdówka 😉
   Ale według mnie to i między Mihrimah i Balibeyem jeszcze nie wszystko skończone 😉 Hatice to lisica i myślę, że będzie chciała wykorzystać to uczucie. Chyba że Hürrem się ocknie 😉 Poczekamy zobaczymy 🙂

  • Hmmm to bardzo interesujące pytanie… 🙂
   Czasem mam wrażenie, że sezon na te owoce jest przez cały rok.
   Ostatnio zajadałam się misą truskawek na poprawę humoru.
   Generalnie sezon na truskawki przypada tak jak u nas na maj/czerwiec.
   Ale sezon w Turcji jest dłuższy, zaczyna się wcześniej i kończy później.
   Do tego trzeba też wziąć pod uwagę różne odmiany, łącznie ze szklarniowymi, które dają owoce nawet w zimie.

   • A, też nawet ostatnio zajadałam truskawki w Polsce, ale nie tureckie, tylko hiszpańskie =(

 2. Czyli w długi weekend majowy nie będzie problemu z kupieniem ich? 🙂 Tak, specjalnie się wybiorę do Stambułu, żeby truskawki tureckie zjeść 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s